Hz. Hızır’ın Verdiği Kararlar Hakkında.

Hz. Hızır’ın Verdiği Kararlar Hakkında

Soru:

Hazret-i Hızırın Hazret-i Musa ile olan arkadaşlığında bir çocuğu öldürmesi anlatılıyor. Kuranı Kerimde. O çocuk yaşasaydı şaki olacaktı deniyor. Ama ehli sünnet inancına göre biz geleceği bilmiyoruz. Daha imtihan meydanına girmemiş bir çocuk bir ihtimale binaen neden öldürülüyor? Ceza suçun varlığını ve vucudun ve tezahurünü gerektirir. Çocuk hiç bir suç işlememiş ve şaki olacak diye öldürülüyor. Bunu nasıl anlamalıyız?

Cevap:

Burada anlaşılması gereken birkaç nokta vardır. Bunlar:

1- Hz. Hızır kendi namına değil Allah hesabına iş yapmaktadır

2- Hz. Hızır (a.s) bizim gibi ihtimale göre değil, kesin olarak hükmeder. Çünkü, O çok az kişiye nasip olan, Ledün ilmine sahiptir.

3- Musa (a.s)’a ders vermek için böyle hükümler vermiştir.

4- Görünüşte çirkin olan bazı İlahi tecellilerin arkasında ne kadar hikmet ve şefkat tecellileri olduğunu insanlara ders vermektedir.

5- O çocuğun Abid ve hayırlı olan Anne ve babasının hayırlı duasına veya verdikleri sadakalarına hürmeten böyle bir ilahi yardım edilmiş olabilir. Nitekim, Böyle bir kapı herkese açıktır.   Yani insanların duaları veya sadakalarına binaen, Allah onların önlerindeki bela ve musibetleri def’eder. Böylece İnsanların bu ilahi va’de itimatları da sağlanmış olur.

İşte gaybi bir şekilde Allah’ın insanlara yaptığı böyle bir yardımı, Hz. Musa’nın Hz. Hızır (a.s)’a arkadaş kılınmak suretiyle insanlara bildirilmiş ve Allah’ın her fiilinin ve her tecellisinin çok makul olduğunu bizlere ilan etmiştir.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: