Dişi Melekler – Tanrının Kızları

Dişi Melekler – Tanrının Kızları

UYARI: Bu yazı, İSLAMİ İÇERİKLİ BİR YAZI DEĞİLDİR.

Meleklerin Kraliçesinin kim olduğu konusunda bir çok efsane vardır. Katoliklerde Bakire Meryem Meleklerin Kraliçesi olarak görülürken İbrani’lerde bu kişi  Shekinah ‘dır. Gnostisizm ‘deyse Sophia’nın sonsuzluğun sembolü olup meleklerin Kraliçesini temsil ettiğine inanılır. Araplarda dişi melekler çok yaygın olmamakla beraber daha cok dua edilen nesneler olarak görülüp kendilerine ”Tanrı’nın kızları” ismi takılmıştır.

Acamoth –   Pistis Sophia’nın kızlarından bir tanesi olan Acamoth Gnostisizm inancında kötü kalpli Tanrı Ildabaoth’  un annesidir.

Agrat Bat Mahlat – Fahişeliğin meleği, Sammael’in 4 metresinden biridir. Sammael ismi zehir anlamına gelen “Sam” ve melek anlamına gelen “el” kelimelerinden oluşturulmuştur. Ayrıca diğer metreslerin isimleri Lilith, Naamah, ve Eisheth Zenunim dur.

Al Ussa – Paganizm’de bir dişi melektir, Hohammed’in emriyle Put’u yokedilmiştir.

Apsu – Babil mitolojisinde Abyss’in (bosluk) dişi meleğidir. Babil Tanrılarının ”babası” olmakla beraber Tamat’ın da ”karısı”dır. Sonunda kendi oğlu Ea tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür.

Ardousisur (Arduisher) – İnançlari ateşe tapmak olan Zoroastrianism ‘da kadınların doğumlarında ve bebekleri beslemelerinde yardımcı olan bu dişi melek ayrıca ”Hayat veren suyun getiricisi” olarak da hatırlanmaktadır.

Armaita – Iran’lıların inançlarına göre 7 Basmelek’ten bir tanesidir. Doğrunun, bilgeliğin ve iyiliğin temsilcisi olan bu dişi melek ”ihtiyacı olana yardım etmek” için reakarne olarak dünyaya inmektedir.

Aruru – Sümer mitolojisinde insanları çamurdan yaratan Tanrıların bir elçisi olan dişi melektir. Ayrıca ünlü kahraman Gilgamesh ‘ in annesiydi.

Astarte (Ashtoreth, Astaroth) – Suriye’lerin inançlarında gebeliğin ay tanrıçasıydı. İlk önce ”Cennetin Kraliçesi” olduğuna inanılan Astarte daha sonra ”Düşen Melek” Ashtoreth ile özleştirilerek bir iblis haline gelmiştir.

Benad Hasche (Tanrı’nın kızları) – Arapların inanışlarına göre Tanrı’ya yakın olan dişi melekler.

Derdekea – InIsanların dua etmeleriyle yardım amaçlı yeryüzüne inerdi.

Ephinoia – Gnostisizm inanışında Tanrı’nın elçisi olup insanlara görünen ilk melektir.

Epititiokh – Gnostisizm’de bakire olan dişi meleklerden bir tanesidir.

Hurmiz – Hurmiz, Lilith’in kızlarından bir tanesidir.

Lilith – İblislerin Kraliçesi, Adem’in ilk karısı olup onu terkeden, Havva’nın yasak elmayı yemesinden sorumlu olup Baş İblis Sammael’in gelini olan Lilith, hamile kadınların baş düşmanı haline gelmiştir. Yılan kuyruğuna sahip çıplak bir kadın olarak resmedilir. İblislerin ölümlü varlıklar olmasına karşın Lilith ve Sammael’in diğer 3 kadını Tanrı kötü’yü yeryüzünden temizleyene kadar varolacaklardır. Lilith’in diğer isimleri; Abeko, Abito, Amizo, Batna, Eilo, Ita, Izorpo, Kali, Kea, Kokos, Lilith, Odam, Partasah, Patrota, Podo, Satrina, Talto.

Naamah (Memnun Edici) – Ibrani’lerde Sammael’in metreslerinden ve fahişeliğin 4 meleğinden biridir. Tanrı’nın oğulları Uzza va Azael, Naamah tarafından baştan çıkarılmışlardır. Rabbi Simeon O’nu iblislerin anası ve sadece insanlara değil ama iblislere ve ruhlara da karşı tehlikeli bir silah olarak tanımlamıştır. Lilith ile beraber hamilelere zarar verip çocukları öldüren Naamah, ayrıca babası iblis-melek olan Shamdan’ın çocuğu büyük iblis Asmodeus’un annesidir.

Ouestucati – Deniz rüzgarını estiren dişi melek Ouestucati’ye ”temiz elli bayan” diye hitap edilmiştir.

Pistis Sophia – Gnostisizm’in en büyük meleklerinden bir tanesidir. Adem ve Havva’yı kandırmak için Yılan’ı gonderen Pistis Sophia’ydı.

Rachel – Cennette Allah’ın kızlarının, karılarının ve kızkardeşlerinin iyiliğinden sorumlu olan dişi melektir.

Savatri – ”Altın elli” ve ”Altın Gözlü” olarak tanımlanmış dişi melek.

Shekinah – Tanrı’nın ”Dişi versiyonu” ve ” Gelini” olarak görülen Shekinah, en saygın meleklerden bir tanesidir.

UYARI! Bu bölümdeki yazılar, İslâmî içerik taşımaz. Batı Kültürü’nden gelen bilgilerdir.

Reklamlar

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: